O jakie kredyty chodzi?
Zacznijmy od ustalenia, których spłaconych kredytów dotyczy potencjalny zwrot. Wbrew obiegowym opiniom, zwrot prowizji związany jest z kredytami konsumenckimi (czyli np. gotókowymi, konsolidacyjnymi czy pożyczkami) a nie hipotecznymi. Mówiąc wprost – sprawa dotyczy tych “zwykłych” kredytów, jakie można zaciągnąć w bankach i SKOK-ach. Na szczególną uwagę zasługują kredyty konsolidacyjne oraz pożyczki udzielane przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe, ponieważ w ich przypadku uzyskiwane zwroty są najwyższe.
Pamiętaj:
- zwrot prowizji dotyczy „zwykłych” kredytów (konsumenckich) i pożyczek
- aby zwrot prowizji przysługiwał, konieczna jest wcześniejsza spłata kredytu
- wzięcie kredytu konsolidacyjnego oznacza wczesniejszą spłatę innych kredytów – w takim przypadku należy się nam zwrot prowizji!
Co zmieniło się w 2019 roku?
Do września 2019 roku banki, w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, zwracały Klientom jedynie część składki ubezpieczeniowej. 11 września 2019 TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) wydał wyrok w sprawie C-383/18 Lexitor sp. z o.o. dotyczącej proporcjonalnego obniżenia całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego ze względu na jego wcześniejszą spłatę. W jego treści uznano, że Klientom należy się zwrot nie tylko części składki ubezpieczeniowej, lecz również części prowizji, jaka była pobrana przy jego udzieleniu. Od tego czasu, zwroty zaczęły być wypłacane niejako automatycznie.
Pamiętaj:
- Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że przy wcześniejszej spłacie kredytu należy się zwrot części prowizji, jaka została pobrana przy udzielaniu tego kredytu
Co z kredytami zawartymi i spłaconymi przed 2019 rokiem?
O zwrot prowizji za kredyty z lat 2012 – 2019 musimy zwrócić się sami. Nie należy się tego bać, nawet w przypadku, gdy nie mamy starych umów kredytowych. Najelpiej udać się do banku, w którym mieliśmy kredyt i złożyć wniosek o proporcjonalny zwrot prowizji. Po 30 dniach otrzymamy odpowiedź. W pozytywnym scenariuszu, po kolejnych 14 dniach powinniśmy odebrać należne nam pieniądze. Jeśli sprawa będzie wymagała dodatkowych wyjasnień, otrzymamy taką informację. W praktyce, banki potrafią utrudniać ten proces, np. poprzez wymaganie starych umów kredytowych. Polecam się tym nie zrażać, tylko konsekwentnie dochodzić swoich pieniędzy.
Pamiętaj:
- Za kredyty z lat 2012 – 2019 o zwrot prowizji musimy wystąpić sami. Zwrot nie nastąpi automatycznie, jak ma to miejsce przy kredytach udzielonych po 2019 r.
Komu zlecić sprawę, jeśli nie chcemy zajmować się tym sami?
Na rynku istnieją firmy, które zwrotami prowizji dla klientów zajmują się profesjonalnie. Ważne jednak, aby trafić do takiej firmy, która nie dość, że bezpłatnie zweryfikuje sprawę, to jeszcze załatwi wszystko kompleksowo, nie wymagając od nas dokumentów kredytowych. Takie firmy najczęściej nie pobierają od Klientów żadnych opłat z góry, umawiają sie za to na procentowy udział w odzyskanej kwocie. Takie zlecenie sprawy profesjonalistom wydaje się najlepszą opcją, gdy nie chcemy sami zajmować się “papierkami” lub gdy sprawa jest bardziej skomplikowana (np. nasz bank już nie istnieje lub mnoży powody, przez które nie chce zwrócić przysługujących nam pieniędzy). Wyspecjalizowane firmy skutecznie sobie z takimi trudnościami radzą.
Pamiętaj:
- Wybierz firmę, która nie pobiera żadnych opłat z góry. Wynagrodenie przysługuje jedynie w przypadku, kiedy realnie uda się odzyskać prowizję
- Sprawdź, czy firma ma stronę internetową, aktywny fanpage na Facebooku i przede wszystkim, czy posiada fizyczny adres biura. Działanie tylko online może zwiększać ryzyko
- Upewnij się, że firma nie będzie wymagała od Ciebie dokumentów, które w całym procesie nie są potrzebne (np. stare umowy kredytowe). Zaoszczędzi Ci to ogromną ilość czasu
Rozmawialiśmy z Michaliną Jen – specjalistką od zwrotów prowizji w firmie AJ Finanse.
Chcesz, abyśmy zajęli się zwrotem Twojej prowizji? Zgłoś się już teraz:
Telefon: +48 62 584 20 80
Nasze biuro: ul. Raszkowska 14, Ostrów Wielkopolski
Lub wypełnij formularz kontaktowy – oddzwonimy w ciągu 24 godzin: